Vabimo vas na Jesensko stičišče dobre prakse – poslovni dogodek s področja HR, ki bo letos potekal 7. in 8. novembra 2024 v čudoviti Kranjski Gori. Če želite nadgraditi svoje znanje, se povezati z vrhunskimi strokovnjaki s področja HR-ja in se sproščeno družiti s kolegi iz stroke, potem ste na pravem mestu! Tudi letos bo na dogodku poudarek na odličnih predavanjih in delavnicah, kjer se bodo delile bogate izkušnje in najboljše prakse.
V nadaljevanju predstavljamo podroben program in strokovnjake, ki se nam bodo pridružili letos. Program bomo sproti dopolnjevali, vsi predavatelji pa bodo predstavljeni tudi prek socialnih omrežij.
Na Jesensko stičišče dobre prakse se prijavite prek povezave: https://kadrovska-zveza.si/jesensko-sticisce-dobre-prakse-2024/
Četrtek, 7. november, 9.10 – 10.00
Konec leta 2022 je podjetje Nomago sprejelo novo petletno poslovno strategijo, ki prinaša pomembne novosti na področju ravnanja s starejšimi zaposlenimi. Ta strategija vključuje celovit nabor ukrepov, ki so usmerjeni v prilagoditev delovnih pogojev in okolja, ohranjanje zdravja in dobrega počutja, ter spodbujanje pozitivne delovne kulture.
Med ukrepi, ki so bili uvedeni, so prilagoditve delovnih pogojev, kot so fleksibilni delovni čas, zmanjšanje delovnih obremenitev in tehnična pomoč. Prav tako so bile izvedene ergonomične prilagoditve delovnega okolja, uvedeni so redni zdravstveni pregledi in programi za obvladovanje stresa. Poleg tega podjetje skrbi za varnost svojih zaposlenih z rednim usposabljanjem ter spodbujanjem podaljševanja delovne dobe in razvoj mentorski programov. Pomemben del strategije je tudi ustvarjanje pozitivne delovne kulture, kar vključuje spoštovanje, priznanje ter socialne aktivnosti.
Spremljanje uspešnosti teh ukrepov poteka preko različnih kazalnikov, kot so število zaposlenih, ki podaljšujejo delovno dobo, število upokojenih zaposlenih, bolniška odsotnost, število programov mentorstva ter udeležba v izobraževanju in preventivnih programih.
Na delavnici bo Nataša Pirc Kovačič, vodja kadrovske službe v podjetju Nomago, predstavila podrobnosti o tem, kako so se lotili projekta, katere ukrepe so vpeljali in kakšni so rezultati.
Nataša Pirc Kovačič je strokovnjakinja s 25-letnimi izkušnjami na področju kadrovske managementa, tako v storitvenih kot proizvodnih podjetjih. V zadnjih petih letih je uspešno vodila kadrovsko transformacijo v podjetju Nomago, ki je na letošnjem Slovenskem kadrovskem kongresu osvojilo naslov HR ekipa leta 2024 ter postalo finalist izbora Zlata nit 2023.
Nataša je univerzitetna diplomirana sociologinja s specializacijo v kadrovskem managementu, ki je svojo izobrazbo dodatno obogatila s študijem ekonomije na Ekonomski fakulteti ter coachingom (ICF). V prvih 15 letih kariere se je osredotočila na iskanje in selekcijo kadra, organizacijo izobraževanj, delavnic o vodenju ekip ter coaching. Analizirala je timske izzive po modelu “The Five Dysfunctions of a Team” Patricka Lencionija in postavila kompetenčne modele ter ocenjevala sposobnosti različnih delovnih skupin. V zadnjem desetletju je kot vodja kadrovskih procesov v podjetju Nomago uspešno združila 11 podjetij in digitalizirala 20 od 25 kadrovskih procesov.
Nataša verjame v edinstvene sposobnosti vsakega sodelavca in spodbuja kulturo sodelovanja ter inovativnosti. Njeno vodilo je misel dr. Belbina: »Nihče ni popoln, toda tim lahko.«
Četrtek, 7. november, 10.00 – 10.30
Gospodar delavčevega delovnega časa je delodajalec, zato je na njem, da vzpostavi jasna pravila delovnega časa. Kakšna ta lahko so in kje morajo biti določena, pa boste izvedeli na tem zanimivem predavanju.
Z nami bo mag. Nina Scortegagna Kavčnik, strokovnjakinja za delovno pravo. Nina danes predava študentom, izvaja več kot 100 seminarjev letno in piše priročnike. Sodelovala je pri oblikovanju ključnih zakonov o delovnem pravu, vključno z ZDR-1. Pravi, da zakomplicirane stvari razloži na enostaven način. Nikoli ji ne zmanjka časa za izobraževanje in izmenjavo mnenj s kolegi: dva pravnika, tri mnenja.
Četrtek, 7. november, 10:45 – 11:30
Na tem predavanju boste spoznali, katere vsebine, napotke, informacije in orodja so na voljo delovnim organizacijam in posameznikom v Sloveniji za izbiro in izvajanje ukrepov za duševno zdravje pri delu. Poudarjeno bo, kako lahko delovne organizacije in zaposleni pridobijo strokovno podporo in pomoč na tem področju.
Po podatkih Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) stres na delovnem mestu in neobvladana psihosocialna tveganja prispevata k 50 % do 60 % izgubljenih delovnih dni, kar predstavlja znatno finančno in socialno breme za delodajalce, zaposlene in širšo družbo. Ustrezni ukrepi in obvladovanje psihosocialnih tveganj lahko bistveno zmanjšajo doživljanje stresa ter prispevajo k zaščiti in krepitvi zdravja zaposlenih.
V delovnih okoljih, kjer je duševno zdravje prioriteta, opazimo manj absentizma, prezentizma in fluktuacije, manj napak in nesreč pri delu, povečano učinkovitost in poslovno uspešnost ter boljšo javno podobo delovne organizacije.
Predavali bosta dr. Ditka Vidmar in Karmen Stariha, ki prihajata z Nacionalnega inštituta za javno zdravje in sta članici skupine za duševno zdravje aktivnih na trgu dela, ki deluje v okviru Nacionalnega programa duševnega zdravja – Programa Mira.
Skupina snuje, oblikuje in predlaga različne sistemske ukrepe ter nacionalne projekte za spodbudo promocije in preventive na področju duševnega zdravja pri delu. Pri tem sodeluje z različnimi deležniki, npr. z različnimi ministrstvi, delodajalci, sindikati in drugimi strokovnimi združenji. Hkrati pa se skupina ukvarja tudi z informiranjem in ozaveščanjem najširših javnosti ter različnih strokovnih in interesnih skupin o pomembnosti duševnega zdravja pri delu, posledicah kroničnega stresa, o psihosocialnih tveganjih in načinih za njihovo obvladovanje, o promociji duševnega zdravja pri delu, o vlogi vodstvenih in vodilnih delavcev pri tem itd. Za ta namen pripravlja različno prosto dostopno izobraževalno gradivo za delodajalce in zaposlene ter ga objavlja na spletni strani www.zadusevnozdravje.si. S predavanji, predstavitvami in gradivi sodeluje na različnih strokovnih dogodkih ter periodično izvaja nacionalne PR in e-poštne kampanje z aktualnimi tematikami s področja. Od letošnje pomladi izvaja tudi izobraževanja, ki sodijo med obvezne vsebine za vodstvene delavce v javnem sektorju.
Četrtek, 7. november, 11.30 – 12.15
V HR se vsakodnevno soočamo z dobro poznanimi izzivi, kako najbolje podpreti vodje s svojim delovanjem, tako pri njihovem razvoju, izobraževanju, kakor pri podpori njihovim ekipam. Na interaktivni delavnici bomo spoznali, kako to najbolje početi, izmenjali bomo dobre prakse, izzive in izkušnje kadrovskih strokovnjakov različnih podjetij. Svoje izkušnje, izzive in dobre prakse boste lahko delili tudi udeleženci. Na delavnici bomo spoznali agilna orodja, ki vam lahko pomagajo pri refleksiji, odšli pa boste s kopico dobrih načinov in idej za pobude, ki jih lahko izvedete pri lastnem delu.
Delavnico bo vodila Daniela Bervar Kotolenko, MBA – priznana trenerka vodstvenih veščin in Top Business Speaker 2024. Daniela je uspešna podjetnica in investitorka, ki je ustanovila štiri podjetja, med njimi BIC (Business Intelligence Center) in Edutrain.me. Prav tako je predsednica MBA alumni poslovne šole Cotrugli v Sloveniji.
Kot mojstrica poslovnega mreženja in certificirana facilitatorka LEGO® SERIOUS PLAY®, Profiles XT in ScrumMaster®, Daniela prinaša široko paleto strokovnega znanja in izkušenj. Je navdušenka nad agilnimi metodami dela in vitkimi inovacijami, zlasti v kontekstu agilne transformacije slovenskih podjetij. V svoji karieri se aktivno posveča uvajanju in optimizaciji agilnih pristopov, kar ji omogoča, da podjetjem pomaga pri učinkovitem in inovativnem pristopu k poslovnim izzivom.
Četrtek, 7. november, 12.15 – 13.00
Že več kot leto dni spremljamo, kako generativna umetna inteligenca (GenAI) korenito spreminja (tudi) kadrovsko področje. Po raziskavi iz maja 2023 se tri četrtine vodij kadrovskih oddelkov strinja, da bodo organizacije brez implementacije GenAI v naslednjih 12 do 24 mesecih zaostajale za najuspešnejšimi.
Vodje kadrovskih služb se zato osredotočajo na izboljšanje svojega razumevanja GenAI, njene vloge v kadrovskih procesih in vpliva na širšo organizacijo. Mnogi že pripravljajo strategije za optimalno uvedbo te nove tehnologije. Izkušnje naprednih podjetij kažejo, da je GenAI mogoče hitro integrirati v kadrovske procese, zlasti pri zaposlovanju, kjer prinaša največje koristi in zanimanje.
Na predavanju bomo raziskali, kako GenAI trenutno vpliva na kadrovsko funkcijo, predstavili primere dobrih praks ter podali ključne napotke za uspešno uvedbo te tehnologije v vaše kadrovske procese.
Z nami bo Marko Štefančič – regijski direktor in principal Gartnerja za Slovenijo in Centralno Azijo, kjer je zadolžen za upravljanje poslovanja, strateško načrtovanje ter sodelovanje s ključnimi strankami in uporabniki Gartnerjevih storitev v regiji. Z Gartnerjem sodeluje že več kot 20 let v različnih funkcijah, predvsem na področju prodaje in razvoja poslovanja. Na trgu informacijskih tehnologij in rešitev ima Marko Štefančič več kot 25 let bogatih izkušenj, tako z vodenjem in upravljanjem, marketingom, svetovanjem in prodajo. Je tudi avtor večjega števila člankov in prispevkov o IKT ter soavtor knjige.
Četrtek, 7. november, 14.45 – 15.30
“Kako z Generacijo Z?” Na predavanju se bomo osredotočili na edinstvene značilnosti in pričakovanja Generacije Z, pri čemer izpostavljamo njihovo tehnološko naprednost, močno željo po osebnem razvoju in potrebo po smiselnem delu. Predstavitev bo razkrila učinkovite strategije za privabljanje talentov iz Generacije Z, ki bodo v naslednjih treh letih predstavljala kar 25 % trga dela. Razpravljali bomo tudi o ključnih pristopih za ohranjanje zaposlenih, vključno z aktivno komunikacijo, premišljeno nastavitvijo KPI-jev in podporo za njihov karierni razvoj.
Predavanje bosta izpeljali Leonela Domitrovič in Mirela Kurt iz podjetja Adecco H.R.
Leonela Domitrovič je vodja ekipe in vodja projektov za pridobivanje IT in Tech talentov v podjetju Adecco z več kot šestletnimi izkušnjami na področju kadrovskega in projektnega vodenja. Vsakodnevni stik s trgom dela tako s strani kandidatov kot podjetji, ji daje vpogled v premike le tega, in kako lahko to uporabi kot glavno orodje za najdbo dodane vrednosti na eni in na drugi strani, na poti do skupnega uspeha.
Mirela Kurt je direktorica sekcije Iskanja in Selecije, Headhunting-a ter razvoja Talentov pri Adecco Slovenija. Njeno glavno vodilo je “Future Growth for Everyone”, ki se nanaša tako na kandidate, ki sestavljajo trg dela, kot na podjetja, ki so ključni dejavniki za ustvarjanje prihodnje blaginje. Vsaka strategija temelji na podatkih, kar je eden od ključnih elementov, ki jih vsakodnevno vključuje v svoje delo. Njene dolgoletne poslovne izkušnje temeljijo na vodenju ljudi, poznavanju podatkov ter analizi gospodarstva. Z združevanjem vseh teh elementov lahko ponudi poglobljeno analizo trga dela in ekonomije ter svetuje, kako doseči želene cilje nadaljnjega razvoja.
Četrtek, 7. november, 15.30 – 16.15
Na tem predavanju boste iz z prve roke izvedeli vse o spremembah zakonodaje na področju trga dela, davkov, pokojnin … Z jesenjo se namreč začenjajo pogajanja za novi ZPIZ, odprta so usklajevanja za davčne spremembe, v pripravi je paket zdravstvene zakonodaje. Ali bomo uspeli s spremembami na področju evidentiranja delovnega časa? Katere direktive se prenašajo v slovenski pravni red?
Predaval bo Miro Smrekar, Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije. V okviru ZDS je prehodno deloval kot dolgoletni član, predsednik Odbora sekcije za storitve, od leta 2012 do 2022 pa tudi kot podpredsednik ZDS. Je dolgoletni strokovnjak za kadre, dvajset let je vodil agencijo za zaposlovanje. Več let je predsedoval Združenju agencij za zaposlovanje. Ustanovil je tudi svoje podjetje za svetovanje na področju zdravja in varnosti pri delu.
Miro je tudi član Ekonomsko socialnega sveta v Sloveniji, kot predstavnik delodajalcev pa deluje v številnih tripartitnih delovnih in pogajalskih skupinah za pripravo zakonodaje s področja trga dela. V mednarodnem okviru aktivno deluje v izvršnem odboru BusinessEurope, v Business at OECD in v IOE (International Organisation of Employers pri Mednarodni organizaciji dela).
Četrtek, 7. november, 16.15 – 17.00
The Critical Role of Character in Leadership
This lecture explores the core of effective leadership by focusing on the fundamental role of character. Through engaging analysis and practical real-world examples, participants will discover how character influences leadership success. We’ll examine how qualities like integrity, determination, courage, and accountability empower leaders to inspire and guide others. The session will also investigate the traits that define exceptional leadership and their influence on organizational performance. This thought-provoking lecture will challenge attendees to broaden their perspectives and help them develop their own leadership character for lasting impact and meaningful influence.
Prof. Hendrik Sebastiaan (Drikus) Kriek je dekan IEDC – Poslovne šole Bled za podiplomski študij in izvršni direktor doktorskega programa na IEDC. Študiral je klinično psihologijo in z odliko pridobil magisterij iz klinične psihologije na Univerzi Rand Afrikaans ter MBA na Univerzi Stellenbosch. Doktoriral pa je na Univerzi v Pretorii in se dodatno izobraževal na Univerzi Yale v ZDA. Svoj raziskovalni dopust je preživel v Integralnem centru za voditeljstvo na Univerzi Zahodne Avstralije pri prof. Ronu Cacciopleju, priznanemu strokovnjaku za razvoj voditeljstva.
Njegove raziskave, publikacije in predavanja se osredotočajo na timsko delo, voditeljstvo in upravljanje sprememb. Objavljal je v priznanih znanstvenih in poljudnih revijah ter svoje raziskave predstavil na lokalnih in mednarodnih forumih. Leta 2006/7 je bil razglašen za raziskovalca leta na SBL, njegovi knjigi pa obravnavata tematiko timskega dela. Njegov članek o afriških voditeljih sprememb (v soavtorstvu s prof. Stello Nkomo) je prejel nagrado za najboljši članek leta 2011 v reviji Journal of Occupational and Organizational Psychology, eni izmed petih najboljših na tem področju.
Petek, 8. november, 9.30 – 10.30
Trajnost je v podjetju Skaza postala del njihovega DNK. Da, so v plastični industriji, vendar so drugačni, kar pove že njihovo poslanstvo, ki je, da soustvarjajo trajnostno usmerjene rešitve za vsakodnevno rabo, s katerimi ozaveščajo ljudi in prispevajo k čistejšemu okolju. To pomeni, da niso del težave, ampak ustvarjajo rešitve za čistejše okolje.
Poleg skrbi za okolje, pa je trajnost vpeta v vse sfere njihovega podjetja in jo je potrebno razumeti širše. S svojo predstavitvijo vam želi prikazati kako so se vpeljave trajnosti lotili v podjetju Plastika Skaza d.o.o. oziroma v kadrovskem oddelku.
Aleksandra Logar je vodja kadrovske službe Plastika Skaza d.o.o. in jo pri delu poganja strast do dela z ljudmi in za ljudi. Njen največji motivator je uspeh sodelavcev. Zagovarja timsko delo in povezovanje, ker na takšen način ljudje lažje in uspešnejše dosegamo cilje. Hkrati pa s timskim delom navdihujemo in se učimo eden od drugega.
Aleksandra se v kadrovskih vodah giblje že skoraj 20 let. Podjetju Skaza se je pridružila pred petimi leti, in sicer kot vodja kadrovske službe. Čeprav je po izobrazbi pravnica, zase pravi, da po duši to ni. Jo je pa ta ravno ta izobrazba pripeljala v kadrovske vode. Ponosna je, da je lahko del sprememb, ki se dogajajo v kadrovskih sferah in da lahko soustvarja transformacijo kadrovske službe iz administrativne vloge v strateško. Kar pomeni, da vse več podjetij, direktorjev in vodij dojema, da kadrovska ni zgolj urejanje dokumentacije za zaposlenega, temveč je vloga kadrovnikov partnerstvo, na način, da se posameznika podpre in po potrebi usmeri pri njegovi poslovni in osebni rasti, seveda v sklopu ciljev podjetja.
Petek, 8. november, 10.55 – 12.15
Na delavnici bomo raziskali, kako učinkovito upravljati konflikte v delovnem okolju z uporabo mediacije in mediacijskih tehnik. Osredotočili se bomo na praktične izzive, s katerimi se soočajo delodajalci in kadrovniki pri reševanju sporov v delovnem okolju.
Udeleženci bodo spoznali ključne tehnike in pristope mediacije, ki omogočajo prepoznavanje in reševanje konfliktov, preden ti prerastejo v večje spore. Poseben poudarek bo na vlogi mediacije v sodobnih delovnih okoljih, kjer se vse bolj pojavljajo konflikti, povezani z vrednotami, aktivizmom zaposlenih in kulturnimi razlikami.
Delavnica je priložnost za pridobitev praktičnih veščin, ki jih boste lahko takoj uporabili v svojem delovnem okolju. Skozi primere iz prakse boste spoznali, kako lahko kot kadrovnik prispevate k bolj konstruktivnemu dialogu in trajnostnim rešitvam v vašem podjetju.
Iris Pensa je partnerka v odvetniški pisarni Jadek & Pensa in mediatorka, specializirana za delovno pravo in pravo človekovih pravic. V pisarni vodi oddelek za delovno pravo in imigracije ter koordinira ekipo, ki svetuje podjetjem pri vzpostavljanju in izboljševanju trajnostnih politik z vidika ESG.
Iris skrbi za skladnost z desetimi načeli Globalnega dogovora ZN, ki zajemajo človekove pravice, delovne standarde, okoljsko odgovornost, preglednost in boj proti korupciji. Ta načela skrbno vključuje v svoje delo in pravne nasvete strankam, kar v praksi predstavlja celovit in etičen pristop. Je tudi glavna kontaktna oseba za vse zadeve, ki jih pisarna obravnava pro bono, pri čemer upošteva specifične okoliščine vsakega posameznega primera.
Poleg svojih glavnih odgovornosti je Iris vodja Centra za mediacijo pri Odvetniški zbornici Slovenije. Predana je spodbujanju trajnostnega in pravičnega delovnega okolja ter strankam nudi strokovno vodenje in integriteto v vseh pravnih zadevah.
Petek, 8. november, 13.15 – 14.00
Skozi predstavitev dobre prakse invalidskega podjetja Želva se bomo dotaknili pomena sprejemanja drugačnosti v sodobni družbi in se posvetili vprašanju, kako naša percepcija drugačnosti vpliva na naše vedenje in odnose. Izzivi, s katerimi se srečujejo invalidne osebe pri vključevanju na trg dela, ustvarjanje spodbudnega okolja in pomen prilagajanja delovnih mest, lahko postanejo prednosti podjetja, ki v svoji osnovi spodbuja ustvarjanje zdrave in produktivne organizacijske kulture raznolikosti, enakopravnosti in vključevanja.
Vključevanje elementov vedenjsko kognitivne terapije lahko pri tem podpre razvoj bolj odprtih in pozitivnih miselnih vzorcev ter pomaga pri premagovanju številnih predsodkov in stereotipov glede drugačnosti. Čustvena regulacija in razvoj čustvene odpornosti posameznikov je le eden izmed vzvodov za razumevanje drugačnosti in hkrati predstavlja most do osebne in poklicne rasti. Povezava med notranjim dojemanjem sebe in sprejemanjem drugih pa nenazadnje ne vodi le k inovativnim organizacijskim rešitvam, marveč predvsem k ustvarjanju bolj vključujoče družbe nasploh.
Nina Kogelnik, pomočnica direktorja za kadrovske in splošne zadeve v invalidskem podjetju Želva d.o.o., je strokovnjakinja na področju dela z ljudmi z več kot 20-letnimi delovnimi izkušnjami s področja psihologije dela in organizacije. Njeno delo tekom karierne poti je bilo največkrat usmerjeno v vodenje in razvoj kadrov, upravljanje s talenti ter oblikovanje in implementacijo kulture in vrednot v podjetja. Nina aktivno sodeluje pri izobraževanju in mentorstvu, ter prispeva k razvoju in rasti organizacije. V zadnjih 10-ih letih se osredotoča predvsem na področje razvoja človeških potencialov, osebno učinkovitost in izboljšanje posameznikovih komunikacijskih veščin, z namenom doseganja ciljev in izpolnjevanja posamezniku lastnih potencialov.
Svojo akademsko pot magistrice znanosti s področja psihologije dela in organizacije dopolnjuje z znanstvenimi dognanji vedenjsko kognitivne psihologije, v vlogi vedenjsko kognitivnega terapevta, kjer pomaga posameznikom pri prepoznavanju in razumevanju problemov v luči odnosa med njihovimi mislimi, čustvi in vedenjem. Terapevtski pristop se običajno osredotoča na klientove težave »tukaj in zdaj« in se usmerja na to, da terapevt in klient razvijeta skupen pogled na problem posameznika. To nato vodi do identifikacije personaliziranih, časovno omejenih terapevtskih ciljev in strategij, ki se tekom terapije nenehno preverjajo (kontinuirano pregledujejo in evalvirajo). Cilj terapije je razviti bolj prilagodljive in realistične miselne vzorce ter bolj zdrave vedenjske strategije, ki posamezniku pomagajo učinkoviteje obvladovati stres, tesnobo in anksioznost, depresijo in druge težave.
Nina zagovarja prepričanje, da srečanje s seboj, ozaveščanje različnih življenjskih vlog, ki jih opravljamo in pomen aktivne prisotnosti v vsaki izmed vlog, jasno komuniciranje naših želja, predvsem pa odkrivanje in upravljanje s svojimi skritimi talenti, predstavlja temeljni kamen v procesu izgrajevanja zdravih odnosov med posameznimi člani katerekoli zasebne ali profesionalne skupine ali teama, iz katere lahko nato črpamo moč tudi v trenutkih, ko sta naša osebna moč ali življenjska stabilnost na preizkušnji.